Richard Šveda - operný spevák

Richard Šveda, narodený 14.02.1986 vo Svidníku.

Študoval operný spev - bassbarytón na Štátnom Konzervatóriu v Bratislave. V štúdiu operného spevu a v opernom štúdiu pokračoval na Kunst Universität fur Musik und darstellende kunst v Grazi v Rakúsku a svoje spevácke umenie si zdokonalil na Medzinárodných majstrovských speváckych kurzoch u Petra Dvorského a Zlatici Livorovej.

Úspešne sa presadil na mnohých medzinárodných speváckych súťažiach doma aj v zahraničí
2003 - Medzinárodná spevácka súťaž I. Godina -2.miesto
2004 - Medzinárodná spevácka súťaž A. Dvořaka, Karlove Vary -3.miesto
2006 - Medzinárodná spevácka súťaž Feruggio Tagliavini, Rakusko - finalista
2006 - Medzinárodná spevácka súťaž M. Sch. - Trnavsky -1.miesto a špeciálne ocenenie - Talent do 21 rokov,
2009 – Svetová medzinárodná spevácka súťaž „Francesc Vinas“ –Barcelona, laureat súťaže a špeciálne ocenenie pre mladého operného speváka.
2009 - Svetová medzinárodná spevácka sútaž " Hans Gabor Belweder" - Viedeň, finalista a špecialna ocenenie opery v Klagenfurte v Rakúsku.

K najúspešnejším koncertným vystúpeniam patria koncerty so Slovenskou filharmóniou v Bratislave, Pražskou komornou filharmóniou na Janačkovon festivale v Ostrave, Limburgs Symfonie Orkest v Concertgebow v Amsterdame, Lyricque opera v Kanadskom Montreale a piesňový koncert v Musikvereinsall vo Viedni. V septembri 2008, ako 22 ročný, debutoval v postave Papagena (Die Zauberflote) v Štátnej opere v Prahe a v októbri v Štátnej opere v Košiciach ako Scharpless (Madama Butterfly) a následne v titulnej roli Eugena Onegina.

Od Augusta 2009 je Richard Šveda sólistom opery - "Deutsche oper am Rhein" v Dusseldorfe v Nemecku.

Ilustračné fotografie

 

2008 © Mesto SVIDNÍKrealizácia © GRAND STUDIO, s.r.o.