Výstava Obraz nepriateľa...

 Výstava „Obraz nepriateľa v propagande počas 2. svetovej vojny na Slovensku“

Dňa 10. mája 2018 sa o 13.00 h v priestoroch Centrálnej expozície Vojenského historického múzea vo Svidníku uskutoční vernisáž putovnej výstavy „Obraz nepriateľa v propagande počas 2. svetovej vojny na Slovensku“.
Výstavu pripravili Filozofická fakulta Univerzity Komenského v Bratislave, Múzeum Slovenského národného povstania v Banskej Bystrici, Ministerstvo vnútra SR a občianske združenie ATID. Autormi scenára výstavy sú Mgr. Michala Lônčíková a prof. PhDr. Eduard Nižňanský, CSc. z Katedry všeobecných dejín Filozofickej fakulty Univerzity Komenského v Bratislave a generálny riaditeľ Múzea Slovenského národného povstania v Banskej Bystrici PhDr. Stanislav Mičev, PhD.
Hlavným cieľom výstavy je poukázať na nebezpečenstvo zneužitia moci na vyvolávanie nepriateľských nálad voči ostatným krajinám alebo skupinám osôb. Výstava je rozdelená na dve hlavné sekcie, čomu sú prispôsobené aj jej jednotlivé panely. Prvá sekcia pojednáva o obraze tzv. vnútorného nepriateľa, ktorým bola v propagande vtedajšej tlače označená hlavne domáca opozícia voči režimu a rasovo prenasledovaní občania. Druhá sekcia potom predstavuje propagandu voči tzv. vonkajšiemu nepriateľovi, za ktorého boli v dobovej tlači označované predovšetkým štáty koalície bojujúcej proti Nemecku a jej spojencom.
Výstava bude verejnosti sprístupnená do 30. októbra 2018.

 

 

 

  

2008 © Mesto SVIDNÍKrealizácia © GRAND STUDIO, s.r.o.