Aktuality / Výstava Alicje Ignaciuk – Tichosť modlitby

 

Vo vestibule Mestského úradu vo Svidníku sa 20. januára 2014 uskutočnilo otvorenie výstavy fotografií poľskej autorky Alicje Ignaciuk. V úvode sa prítomným prihovoril primátor mesta Ján Holodňák i pravoslávny duchovný Ján Pajkoš.
Alicja Ignaciuk sanarodila sa 5. januára 1971. Býva v Bialystoku. Zaoberá sa navrhovaním, šitím liturgických rúch a písaním ikon. Fotografovaniu sa venuje 12 rokov a stále si hľadá svoje miesto v tomto kúzelnom svete.
Aj keď predmet jej fotografovania je obšírny, vedúcou myšlienkou je portrét, a tiež sakrálna tematika. Je autorkou mnohých individuálnych a kolektívnych výstav a publikácií v Poľsku.
Autorka sa k svojej tvorbe vyjadrila: Fotografovanie mi poskytuje najviac emocionálneho kontaktu s inou osobou a často aj tie najkrajšie spomienky. Sakrálna fotografia ide nad rámec spoločného kontaktu s „modelom“. Týka sa to najintímnejšej sféry ľudského života – duchovna. Takéto fotenie si nevyžaduje žiadne špeciálne práce na objekte, ale skôr disciplínu, pokoru a dištanc od seba samého.
Tichosť modlitby je pokusom o priblíženie, zastavenie sa v rámci toho, čo je tak prchavé, tak intímne. Nie je to tichosť miesta, ktorú poznáme v kláštore, v kostole, v našom dome... 
To ticho si musí každý nájsť vo svojom srdci, ak chceme byť s jasnou mysľou v modlitbe s Bohom.                     J.Mihalík

 

   

 

2008 © Mesto SVIDNÍKrealizácia © GRAND STUDIO, s.r.o.