Aktuality / Pšenicou sa krstila nová kniha Júliusa Paňka

Ďalšia kniha Júliusa Paňka uzrela svetlo sveta 16. februára v Podduklianskej knižnici. Krstné povinnosti na seba zobrali riaditeľ knižnice Kamil Benko a predseda spolku ukrajinských spisovateľov na Slovensku Ivan Jackanin. Netradične sa nová kniha pod názvom Vysnívaná cesta krstila pšenicou. Atmosféru spríjenili vystúpením Trio Tropar.

  

Zo života spisovateľa:

Narodil sa v pohraničnej dedinke Dlhoni, okres Svidník 18. januára 1951 v maloroľníckej rodine.
A práve postavy jeho tvorby – ich radosti, sny , bolesti, žiale sú preniknuté životnými podmienkami, vytvorenými v dedinách zabudnutých Bohom a ľuďmi, ktoré sa túlia do pohraničia na rozhraní troch národov a troch kultúr.(slovenskej, poľskej a ukrajinskej). 1. – 5. ročník základnej školy absolvoval v rodnej dedine a 6: - 9. ročník v Kružľovej. Po maturite na SVŠ-ke vo Svidníku študoval na Pedagogickej fakulte UPJŠ v Prešove (fyzika – základy priemyselnej výroby).

Od roku 1974 nepretržite žije s rodinou vo Svidníku. Po štúdiu dva roky učil v základnej škole v Mestisku. Jeho ďalšie učiteľské pôsobenie je späté so Svidníkom. Toho času je na dôchodku.

Literárnej tvorbe sa začal venovať v zrelom veku. Je členom Asociácie organizácií spisovateľov Slovenska – spolku ukrajinských spisovateľov na Slovensku. Publikuje v literárnom časopise Dukľa. Jeho tvorba obohacuje národnostné vysielanie Slovenského rozhlasu. Svoju prvú zbierku poviedok Na hory, na lisy, na skeli (Na hory, na lesy, na skaly) vydal v roku 1990 a o deväť rokov neskôr vyšla ďalšia pod názvom Kurortni testy (Kúpeľné testy). Práve za túto zbierku piatich poviedok a jednej novely získal v roku 2000 Cenu Ivana Franka od Literárneho fondu. Ďalšia zbierka poviedok (Ne)obmeženi možlyvosti – (Ne)obmedzené možnosti vyd. 2003 získala dve ocenenia: Cenu Asociácie organizácie spisovateľov Slovenska a prémiu Literárneho fondu za dielo v ukrajinskom jazyku . Novela Levoška získala prémiu Literárneho fondu za dielo v ukrajinskom jazyku za rok 2006.

Jeho tvorba je takisto prezentovaná v antológii ukrajinských spisovateľov Slovenska Pid synimy Beskydami (Pod modrými Beskydami), ktorá bola vydaná v užhorodskom vydavateľstve 2006. V slovenskom preklade mu vyšla kniha poviedok (Ne)obmedzené možnosti – 2006. V decembri 2008 vydavateľstvo SLOVART (www.slovart.sk) vydalo preklad do slovenského jazyka novelu Levoška. Knihy preložila manželka Mária Paňková.

Na prelome rokov 2011-2012 vo vydavateľstve Spolku ukrajinských spisovateľov Slovenska v Prešove uzrela svetlo sveta piata kniha spisovateľa Júliusa Paňka, novela Aľbom (Album). Novela Album je to autorov hold dedine dvadsiateho storočia. Rozprávanie deja je v prvej osobe – centrálnej postavy Tolika. Novela zachytáva udalosti a postavy od samotného počiatku dvadsiateho storočia až po 70. roky. Novou novelou Július Paňka sa zvýraznila problematika jeho tvorby, ako aj jeho umelecká paleta, jeho umelecký svet a jeho tvorivý profil.

2008 © Mesto SVIDNÍKrealizácia © GRAND STUDIO, s.r.o.