Aktuality / Pokrstili pýchu svidníckeho letiska

Legendárnu stíhačku MIG-21UM, ktorá je pýchou svidníckeho letiska v uplynulú sobotu, 10. júna pokrstili. Krstnou mamou sa stala poslankyňa NR SR Magdaléna Kuciaňová, po ktorej spomínanú stíhačku aj nazvali. Práve poslankyňa Magdaléna Kuciaňová zabezpečila sponzora prevozu stíhačky Milana Vozára, vďaka ktorému sa stíhačka do nášho mesta dopravila. Krstilo sa šampanským a vecným darom poslankyne pre predsedu svidníckeho aeroklubu Emila Sluka bol kôš plný čistiacich prostriedkov, určených na ošetrovanie stíhačky „Magdalény“. Primátor mesta Ján Holodňák sa vo svojom príhovore poďakoval všetkým, ktorí majú zásluhu na tom, že táto legendárna stíhačka má svoje miesto práve na našom letisku.

Predmetná stíhačka bola vyrobená v roku 1975 a počas svojej prevádzky, ktorú ukončila v roku 2001, nalietala spolu viac ako 2 tis. letových hodín. Slúžila na výcvik vojenských pilotov a lietala na letiskách v Českých Budejoviciach, Přerove a Sliači. V roku 2005 bola stíhačka presťahovaná do VHM Piešťany a v minulom roku v jeseni v rozloženom stave bola dopravená do Svidníka. Po veľkej námahe stíhačku poskladali, očistili, nafarbili a dnes hrdo krášli svidnícke letisko, kde prezentuje vojenské tradície letectva na Slovensku.

Poslankyňa NR SR Magdaléna Kuciaňová prijala pozvanie primátora a navštívila aj jeho kanceláriu. Pri tejto príležitosti jej primátor udelil Ďakovný list za podporu a rozvoj mesta. Spolu s poslankyňou kanceláriu primátora navštívili aj bývalý zástupca riaditeľa VHM Piešťany Miroslav Mihálik, sponzor prevozu Milan Vozár a predseda svidníckeho aeroklubu Emil Sluk. Ocenenie v podobe ďakovného listu si so sebou odniesli aj Miroslav Mihálik a Milan Vozár.

   

   

2008 © Mesto SVIDNÍKrealizácia © GRAND STUDIO, s.r.o.