Aktuality / Návšteva čínskeho Veľvyslanca vo Svidníku

V minulom kalendárnom roku sme si v máji v Európe pripomenuli 70. výročie víťazstva nad fašizmom. Pri tejto príležitosti Veľvyslanectvo Čínskej ľudovej republiky na Slovensku v spolupráci s Ministerstvom kultúry Slovenskej republiky usporiadalo v priestoroch ministerstva v auguste 2015 fotografickú výstavu venovanú 70. výročiu víťazstva čínskeho národa nad japonskou agresiou a svetového víťazstva nad fašizmom. Na približne 120 historických fotografiách si návštevníci výstavy mohli prezrieť historický prierez bojov čínskeho národa za svoju slobodu. Samotný vojnový útok Japonska na Čínu sa začal 7. júla 1937 a vojna sa skončila víťazstvom čínskeho ľudu 9. septembra 1945. Bola to strašná vojna, o život v nej prišlo približne 3,8 milióna čínskych vojakov, ale v dôsledku japonskej okupácie zomrelo aj 17 miliónov čínskych civilistov. Mesto Svidník bolo v čase druhej svetovej vojny tiež dejiskom bojov a prenesením časti výstavy, 29 fotografií v sebe spája túto spolupatričnosť. Mesto Svidník je poctené tým, že po hlavnom meste Slovenska – Bratislave je druhým slovenským mestom, kde si občania túto výstavu môžu prezrieť.
Veľvyslanec Čínskej ľudovej republiky bol počas návštevy Svidníka na svojej prvej služobnej ceste mimo Bratislavy o to viac prejavil radosť z príjemného prijatia. Jeho diplomatická kariéra sa doteraz spájala s Africkým kontinentom a Slovensko je jeho prvým domovom v Európe. Primátor mesta a vedúci predstavitelia mesta privítali hosťa na mestskom úrade tradičným folklórom, soľou a chlebom. Veľvyslanec venoval pamätné slová pre Svidník aj do Pamätnej knihy mesta a predstavil svoju krajinu i víziu o možnej spolupráci mesta Svidník i veľvyslanectva. Primátor mesta Svidník predstavil veľvyslancovi s manželkou mesto Svidník a požiadal o podporu v podnikateľskom sektore i ponúkol možnosť spolupráce aj na kultúrnej úrovni. Hostia mali možnosť počas dňa navštíviť múzeum ukrajinskej kultúry v prírode – skanzen, kde navštívili kostol a školu. Boli oboznámení s vojenskou históriou kraja, ktorú im prestavil Mg. Jozef Rodák vo VHÚ Svidník. Veľvyslanec s manželkou a ďalší hostia si pozreli priestory a výrobu úspešnej svidníckej firmy PSS Svidník, ktorá v súčasnosti obchoduje aj na čínskom trhu a navštívili aj pravoslávny chrám.
Otvorenie výstavy sa konalo v priestoroch Domu kultúry vo výstavnej sále s krátkym folklórnym programom, o ktorý sa počas dňa postaral kolektív ZUŠ Svidník. Primátor mesta Svidník i čínsky veľvyslanec sa prihovorili prítomným, medzi ktorými bolo mnoho mladých ľudí zo svidníckych základných škôl. Zo slov veľvyslanca bolo zrejme, že by si prial, aby práve toto stretnutie bolo začiatkom priateľstva a novej spolupráce medzi Slovenskom a Čínou a medzi Svidníkom a čínskym veľvyslanectvom. Ocenil krásy nášho mesta a vyjadril záujem vidieť naše mesto aj v letných mesiacoch.

 

 

2008 © Mesto SVIDNÍKrealizácia © GRAND STUDIO, s.r.o.