Aktuality / Mesto Svidník na Dňoch Ukrajiny v Košiciach

26. januára sa v kancelárii primátora uskutočnilo stretnutie zástupcov mesta Svidník a SNM - MUK Svidník so splnomocnencom mesta Košice pre rozvoj cezhraničnej spolupráce s Ukrajinou a zároveň riaditeľom Združenia FEMAN Ing. Eduardom Burašom. Keďže sa mesto Svidník stáva prirodzeným centrom Rusínov a Ukrajincov na Slovensku, hlavnou témou diskusie boli blížiace sa Dni Ukrajiny v Košiciach, ktoré prinášajú na východ Slovenska a do Košíc časť kultúrneho bohatstva ukrajinského národa.

Dni Ukrajiny sú veľkým projektom, ktorý reálne prispieva k rozvoju slovensko-ukrajinských vzťahov v oblasti kultúry, ekonomiky, hospodárstva, športu i cestovného ruchu. Dni Ukrajiny sa uskutočnia v dňoch 19.- 28.4.2017 a v rámci pripravovaného programu sa zrealizujú viaceré výstavy, vystúpenia ukrajinských súborov, ochutnávka ukrajinských jedál, podnikateľské fórum i konferencie na tému šport a cestovný ruch. Jeden deň bude patriť aj Karpatskému euroregiónu, ktorého členom je aj mesto Svidník. Na konferencii cestovného ruchu má mesto Svidník možnosť vystúpiť a prezentovať kultúrne bohatstvo nášho regiónu. Môžeme sa pochváliť mystickou Karpatskou drevenou cestou s unikátnou ponukou sakrálnych chrámov, ktoré sú súčasťou svetového dedičstva UNESCO.

Splnomocnenec Ing. Eduard Buraš oslovil aj riaditeľa Múzea ukrajinskej kultúry Svidník Doc. PhDr. Jaroslava Džoganíka, CSc. a ponúkol možnosť, jediné ukrajinské múzeum na Slovensku, na Dňoch Ukrajiny v Košiciach prezentovať. Diskusia smerovala aj k možnostiam cezhraničnej spolupráce s Ukrajinou a zapojenia sa do projektov, ktoré by mohli prispieť k rozvoju mesta Svidník.

 

2008 © Mesto SVIDNÍKrealizácia © GRAND STUDIO, s.r.o.