Aktuality / MEDZINÁRODNÝ TÁBOR V JAROSLAWI


Každé dieťa chce počas prázdnin cestovať, spoznať nových kamarátov. Partii siedmich chlapcov a dvoch dievčat svidníckych základných škôl sa to podarilo už hneď na začiatku. Využili jedinečnú možnosť, ktorú im umožnilo mesto Svidník vďaka nedávno vytvorenej cezhraničnej spolupráci medzi mestom Svidník a poľským mestom Jaroslaw. Zúčastnili sa Medzinárodného tábora v Jaroslawi, kde sa stretli so svojimi rovesníkmi z hosťovského mesta Jaroslaw a ich družobného maďarského mesta Kőbánya. Nechýbalo prijatie a malé pohostenie u primátora mesta Jaroslaw Andreja Wyczawského. Každý deň zažili rôzne kultúrne či športové aktivity. Na úvod pobytu naši žiaci predstavili Slovensko a náš región formou prezentácie, ktorú okorenili krásnymi rusínskymi pesničkami. Zúčastnili sa organového koncertu, na ktorom mali tú česť, aby odovzdali kytice kvetov jeho organizátorovi i koncertnej umelkyni z Ruska. Nechýbalo športové dopoludnie, počas ktorého si zmerali svoje sily vo volejbale, florbale a basketbale. Počas ôsmich dní pobytu spoznali krásny podkarpatský región, navštívili zaujímavé miesta. Medzi najkrajšie zážitky patrí návšteva zámku Lancut, obed na zámku Krasiczyn, prechádzka v arboréte Bolestraszyce, v skanzene v Sanoku či v Karpatskej Tróji. No najkrajšie chvíle boli tie, ktoré strávili v spoločnosti svojich nových kamarátov. Počiatočnú jazykovú bariéru čoskoro prekonali, občas pomohli ruky aj nohy, ale dobrým pomocníkom bola moderná technika, mobily a notebooky. Pri návrate do Svidníka naši žiaci navyše sprevádzali maďarskú skupinu po našom meste, najviac ich zaujímalo Vojenské historické múzeum. O organizáciu a program celého pobytu sa staral pán Konrad, ktorý pre všetkých zabezpečil maximálnu starostlivosť a pohodlie. Bol to úžasný tábor, ktorý zanechá v každom účastníkovi tie najlepšie spomienky.
Martina Dzurová, ZŠ 8. mája Svidník


 

2008 © Mesto SVIDNÍKrealizácia © GRAND STUDIO, s.r.o.