Aktuality / Deň ľudových tradícií a PIROHY 2017

Krásne slnečné počasie prilákalo na skanzen druhú septembrovú nedeľu milovníkov folklóru, remesiel a tradičných jedál. Už po dvadsiaty druhý krát sa v rámci Dňa ľudových tradícii uskutočnili Medzinárodné majstrovstvá vo varení pirohov "PIROHY 2017", ktoré usporiadalo SNM-MUK vo Svidníku, Mesto Svidník, Rusínsko-ukrajinská iniciatíva, RR Zväz Rusínov – Ukrajincov Slovenskej republiky vo Svidníku a ZO Slovenský zväz včelárov vo Svidníku. Podujatie sa konalo pod záštitou predsedu PSK Petra Chudíka, vďaka ktorému sme vo Svidníku vytvorili slovenský rekord v počte uvarených pirohov, na ktorých si pochutnali návštevníci tohto krásneho podujatia.

V úvode programu sa divákom prihovoril riaditeľ SNM-MUK vo Svidníku Jaroslav Džoganík, predseda PSK Peter Chudík a primátor mesta Ján Holodňák, ktorí srdečne privítali zúčastnené družstvá, porotu súťaže a všetkých návštevníkov skanzenu. Po slávnostnom otvorení a úvodnom kultúrnom programe bola odštartovaná súťaž vo varení pirohov, ktorej sa zúčastnilo 6 družstiev: partnerské mesto Rachov, ukrajinské mesto Poltava, maďarské mesto Edelény, Spojená škola - Hotelová akadémia Svidník, Olejárovci a obec Vápeník. Porota, predsedom ktorej bol predseda PSK Peter Chudík, nenechala žiadne mužstvo bez ocenenia, Cenu primátora si odnieslo družstvo z maďarského mesta Edelény so sladkými lekvárovými a marhuľovými pirohami.

Súčasťou Dňa ľudových tradícii bola aj prezentácia tradičnej remeselnej výroby a ponuka včelích produktov. O príjemnú atmosféru a zábavu sa postarali sólisti Poltavskej filharmónie z Ukrajiny, tanečná skupina Poltava s ľudovým orchestrom a ľudová hudba Fogaš.

Viac foto na: Svidník Mestská Stránka

 

 

2008 © Mesto SVIDNÍKrealizácia © GRAND STUDIO, s.r.o.