Aktuality / Deň ľudových tradícií a PIROHY 2016

Prekrásne slnečné počasie, ktoré nám druhú septembrovú nedeľu prialo, prilákalo na skanzen množstvo milovníkov folklóru, remesiel a tradičných jedál. Už po dvadsiaty prvý krát sa v rámci Dňa ľudových tradícii uskutočnili Medzinárodné majstrovstvá vo varení pirohov "PIROHY 2016", ktoré usporiadalo SNM-MUK vo Svidníku, Mesto Svidník, Rusínsko-ukrajinská iniciatíva, RR Zväz Rusínov – Ukrajincov Slovenskej republiky vo Svidníku a organizácie slovenských zväzov záhradkárov a včelárov vo Svidníku. Podujatie sa konalo pod záštitou primátora mesta Svidník Jána Holodňáka.

V úvode programu sa divákom prihovoril riaditeľ SNM-MUK vo Svidníku Miroslav Sopoliga a primátor mesta Ján Holodňák, ktorí srdečne privítali zúčastnené družstvá, porotu súťaže a všetkých návštevníkov skanzenu. Po slávnostnom otvorení a úvodnom kultúrnom programe bola odštartovaná súťaž vo varení pirohov, ktorej sa zúčastnilo 6 družstiev: partnerské mesto Rachov, Spojená škola - Hotelová akadémia Svidník, Dom sv. Faustíny, Marína - ženský klub SNS, partnerské mesto Chrudim a poľská Ždyňa. Porota, predsedom ktorej bol sudca Juraj Sopoliga, mala ťažké rozhodovanie, lebo ako každý rok, aj tento rok súťažné družstvá ponúkli veľmi rôznorodé a chutné pirohy. Cenu primátora si odnieslo družstvo z partnerského mesta Chrudim v Čechách, ktoré na prípravu pirohov zvolilo špeciálne ingrediencie, a to krevety. Ocenenie si prebrali aj ostatné družstvá, ktoré vynikali v iných kategóriách. V tradičnej súťaži najrýchlejšieho konzumenta pirohov znovu suverénne zvíťazil Peter Halaj zo Svidníka. Ani na tomto ročníku majstrovstiev vo varení pirohov nemohla chýbať ochutnávka primátorských pirohov, ktorými sa mohli ponúknuť všetci návštevníci.

Súčasťou Dňa ľudových tradícii bola aj výstava ovocia, zeleniny a kvetov, ponuka včelích produktov, ukážky rôznych typov úľov a rozmanitých včelárskych pomôcok i prezentácia tradičnej remeselnej výroby. O príjemnú atmosféru a zábavu sa postarala speváčka Halyna Myvkanyč zo Svidníka a ukrajinská spevácka skupina “Červená ruža“.

Primátor mesta Ján Holodňák pri príležitosti krásneho životného jubilea zablahoželal Anne Šemotovej, členke súťažného družstva z partnerského mesta Rachov, ktorá dlhoročne prispieva k výbornej partnerskej spolupráci medzi mestami Svidník a Rachov. Primátor jubilantke odovzdal ďakovný list i kyticu kvetov a zaželal jej hlavne pevné zdravie a spokojnosť v rodinnom kruhu.

 

 

 

2008 © Mesto SVIDNÍKrealizácia © GRAND STUDIO, s.r.o.