Aktuality / 57. ročník Dukelského behu mieru

V nedeľu 4. septembra 2016 sa uskutočnil v poradí 57. ročník Dukelského behu mieru. Z dôvodu neukončenej rekonštrukcie cesty smerom na Duklu aj tento rok trať Dukelského behu mieru smerovala zo Svidníka do Nižnej Písanej a späť. Na štart sa na pešej zóne postavilo 77 pretekárov z Poľska, Ukrajiny, Slovenska a dokonca aj Kene. Bežcov odštartoval výstrelom z pištole riaditeľ preteku a zástupca primátora Peter Pilip. Nechýbalo ani vypustenie holubov, ktoré sú symbolom mieru a aj tohto behu. Suveréjnym víťazom celého behu sa stal bežec z Kene Edwin Cherniyot, ktorý sa celú trasu držal v čele preteku, druhý skončil Hubert Wierdak z Poľska, tretie miesto získal Orest Babiak z Ukrajiny.

V rámci Dukelského behu mieru sa konali ďalšie dva preteky - 5. ročník Veľkého behu zdravia a 5. ročník Malého behu zdravia.

Vo Veľkom behu zdravia na 6,5 km štartovalo 44 bežcov z pešej zóny k tankom na rázcestie do Kapišovej a späť. V kategórii mužov bol prvý Matúš Adamečko, pred Jakubom Adamečkom a Juliánom Klimom. V kategórii žien zvíťazila Lucia Marošová, pred Viktóriou Hamarčákovou a Lenkou Radomskou.

Malý beh zdravia, v ktorom štartovalo 95 bežcov v kategórii mužov vyhral Peter Kamenický pred Timotejom Jánošíkom a učiteľom Michalom Klimikom. V kategórii žien v Malom behu zdravia zvíťazila Simona Benicová, druhá dobehla Ella Keselicová a tretia bola Júlia Bodáková. Tretí krát bola na DBM udelená cena pre školu, ktorú reprezentovalo najviac bežcov a aj tento rok vyhrala ZŠ Komenského. Ceny pre najlepších bežcov všetkých kategórií odovzdávali poslankyne MsZ Marcela Ivančová a Nadežda Fedorková.

Aj napriek krásnemu slnečnému počasiu, ktoré tohtoročnému Dukelskému behu mieru prialo, sa bude tento 57. ročník DBM spájať s tragickou udalosťou, ktorá do značnej miery poznačila tento pretek. Prvý krát v celkovej histórii Dukelského behu mieru došlo k úmrtiu bežca počas pretekov. Jeden zo zúčastnených bežcov DBM krátko po dobehnutí do cieľovej rovinky skolaboval a aj napriek veľkej snahe lekárov, sa mladému bežcovi nepodarilo život zachrániť. Celej rodine vyjadrujeme úprimnú sústrasť.

Poďakovanie organizátorov 57. ročníka Dukelského behu mieru - mesto Svidník a CVČ Svidník - patrí: Svetu zdravia Nemocnici arm. gen. L. Svobodu Svidník, Falck Záchranná a.s. Košice, SNM-MUK vo Svidníku, OR Policajného zboru vo Svidníku, Gymnáziu DH vo Svidníku, obecným úradom Kapišová a Nižná Písaná, Jánovi Harvilovi - Zväz chovateľov holubov Svidník, TESCU a.s. Stropkov, firme AGM Worx s.r.o. Stropkov, SČK Svidník, Zelenine Ján Krajňák, King baru-Jurajovi Gajdošovi, poslancom MsZ Cyrilovi Dudášovi a Marcele Ivančovej,                                                                     mediálnym partnerom: Podduklianským novinkám, Bardejovsko – Svidnícko – Stropkovsko, televízii Zemplín, týždenníku Dukla, ako aj všetkým zanieteným ľudom, ktorí bezplatne pomáhali pri organizovaní 57. ročníka Dukelského behu mieru i počas samotných pretekov.

 

              

              

              

              

               

              

2008 © Mesto SVIDNÍKrealizácia © GRAND STUDIO, s.r.o.