Aktuality / 54. ročník Dukelského behu mieru

V nedeľu 1. septembra 2013 sa uskutočnil v poradí už 54. ročník Dukelského behu mieru. Na štart sa pri Pamätníku československej armády na Dukle postavilo 96 pretekárov z Poľska, Maďarska, Kene a Slovenska. Bežcov odštartoval výstrelom z pištole riaditeľ preteku a primátor mesta Ján Holodňák. Spolu s výstrelom vyleteli aj holuby, ktoré na začiatku kopírovali trať pretekov. V peknom počasí sa najlepšie darilo bežcovi z Kene, ktorý štartoval za maďarský klub Benedek Team – Júliusovi Kiprono Legatovi, ktorý dobehol do cieľa so skoro dvojminútovým náskokom pred druhým v poradí Poliakom Grzegorzom Tomaszom Czyźom. Na treťom mieste skončil ďalší poľský bežec Janusz Sarnicki .
V súťaži žien zvíťazila Keňanka Christine Chepkemei, štartujúca za maďarský klub Benedek Team a ktorá dobehla štvrtá v celkovom poradí.
Majstrom okresu sa stal Radoslav Poláček, na druhom mieste sa umiestnil Daniel Vojtek a tretí skončil Ján Siňár.
V rámci Dukelského behu mieru sa konali aj ďalšie tri preteky – 1. ročník Dukelská desiatka, 3. ročník Veľký beh zdravia a 3. ročník Malý beh zdravia.
Na Dukelskej desiatke štartovalo 12 bežcov, zvíťazil Samuel Skubán pred Martinom Tokárom a Petrom Duľom.
V Malom behu zdravia na pešej zóne štartovalo 48 detí. V kategórii chlapcov zvíťazil Branislav Paňko pred Máriom Džurbanom a Samuelom Karsom, v kategórii dievčat zvíťazila Zdenka Hvozdová, pred Viktóriou Džavoronkovou a Laurou Micenkovou.
Na Veľkom behu zdravia štartovalo 27 pretekárov a v kategórii chlapcov zvíťazil Martin Gaňo, pred Jakubom Olejárom a Filipom Rusnákom. Medzi dievčatami zvíťazila Angelika Skrzynska, pred Kristínou Tchirovou a Ivanou Riškovou.
V príjemnom počasí ponúkal a aj čapoval pivo poslanec mestského zastupiteľstva Cyril Dudáš, kofolu ponúkalo Centrum voľného času Svidník. Poďakovanie organizátorov 53. roč. Dukelského behu mieru patrí: SNM-MUK vo Svidníku, Falck-u Záchranná a.s. Košice, OR Policajného zboru vo Svidníku, Gymnáziu DH vo Svidníku, obci Hunkovce, obci Ladomirová, Jánovi Havrillovi- Zväz chovateľov holubov Svidník, firme AGM Worx s.r.o. Stropkov, Darine Kačmárovej-Kvetinárstvo Svidník, rozhodcom Štefanovi Čobirkovi st. a Štefanovi Čobirkovi ml., CVČ Svidník, Fitt plus Svidník, Vodnému svetu Svidník, SČK Svidník, Zelenine Ján Krajňák, poslancovi MsZ Cyrilovi Dudášovi, ako všetkým zanieteným ľudom, ktorí bez nároku na honorár pomáhali pri organizovaní 54. roč. Dukelského behu mieru i počas samotných pretekov.       J.Mihalík