SVITAN

Zriaďovateľ:  
Uumelecká vedúca a choreografia: Mgr. Viktória Husárová
Kontakt: mobil: 0902 75 0318, 0907 199 253

SVITAN (Svidnícka tanečná skupina) Bola založená 14.2.1998 s cieľom umožniť mladým ľuďom venovať sa spoločenskému tancu. Počas 10 rokov majú za sebou autorsky vlastné výchovné programy, kabarety, tanečné divadlá: “Takí sme, Niekto to rád horúce“, komediálny príbeh v rusínskom dialekte „Jak Vasiľ s Petrom do švita pišli“. Tvorí ich 5 párov, ktorým nechybá skúsenosť s otváraním a učinkovaním na rôzných plesoch doma i v okolí. Kde sa tancuje a je veselo, tam je SVITAN, ktorý okrem domácich výstupení má za sebou vystupenia v Poľsku a Českej republike.

Tanečné úspechy 

Členovia SVITANu majú počas svojej existencie za sebou mnoho driny, ale aj krásnych spomienok... Námetom pre ich vystúpenia sa stáva čokoľvek. Počas desiatich rokov privoňali aj k rôznym žánrom. Majú za sebou autorsky vlastné výchovné programy (História tanca), kabarety (Karčmička, Karčmička v Brazílii), tanečné predstavenie Takí sme, hudobno-tanečné predstavenia (Niekto to rád horúce, Báječná dovolenka), komediálny príbeh v rusínskom dialekte Jak Vasiľ s Petrom do švita pišli. Tieto aj iné predstavenia slávili úspech počas množstva predstavení v slovenských mestách, ale aj v zahraničí - v Českej republike a v Poľsku.
Netreba opomenúť, že SVITAN nielen v tomto regióne otvoril nespočetné množstvo plesov počas 10 plesových sezón... Svoje plesové vystúpenia predviedli počas plesov v okresoch Svidník, Stropkov, Bardejov, ba ich tancu tlieskali aj na plese v Košiciach a v meste Poprad.
Tanečné skúsenosti získavajú členovia nielen počas predstavení, vystúpení ale aj na súťažiach, ktorých sa zúčastňujú. Na ic konte sú ocenenia z tanečných súťaží za choreografie, ako aj sólové úspechy. Na súťaži neregistrovaných párov v Humennom sa pravidelne umiestňujú na prvých troch miestach.
Členovia tanečnej skupiny v uplynulom roku bravúrne oslávili svoju 10-ronicu. Spolu so svojimi fanúšikmi v preplnenej sále Domu kultúry vo Svidníku oslávili fakt, že už 10 rokov držia tradíciu, ktorá tu vznikla pred desiatimi rokmi – tradíciu o tom, že aj do regiónu tak žijúceho folklórom patria spoločenské tance.

Tanečný repertoár

Repertoár SVITANu tvoria spoločenské tance: súťažné štandardné tance ako waltz, valčík, tango, slowfox, quickstep ale aj latinskoamerické tance ako čača, rumba, samba, jive a pasodoble. Okrem súťažných tancov sa SVITAN venuje aj sviežim latinskoamerickým tancom ako salsa, merengue, cumbia, country tance, argentínske tango a ďalšie. Netreba zabudnúť, že v ich repertoári sa veľmi často objavia aj ľudové tance nielen z nášho prostredia, ale tancujú aj ukrajinskú, ruské, české, či poľské národné tance. Z historických tancov SVITAN má v repertoári tance mazurka, štvorylka, menuet a polonéza.

Členovia

SVITAN má v súčasnosti 10 členov, ktorí tancujú prevažne v 5 tanečných pároch. Vedúcou a hlavnou choreografkou skupiny je od začiatku Mgr. Viktória Husárová.
Tanečníci tancujú v tanečných pároch: Viktória Husárová a Miroslav Macko sú tanečným párom od roku 2005. Vika je členkou SVITANu 10 rokov, Miro tancuje 4 roky. Lýdia Luciková a Jaroslav Sokol sú tanečným párom od roku 2008. Lydka je členkou SVITANu 4 roky (predtým však odtancovala ešte 3 roky vo Svitančeku), Jaro tancuje 3 roky. Mimi Miňová a Vlado Vančišin. Mima je členkou SVITANu 10 rokov, Vlado 4, spolu sú tanečným párom od roku 2004. Daniela Kokošová a Michal Pilip sú tanečným párom od roku 2003. Danka je členkou SVITANu 9 rokov, Mišo tancuje 5 rokov. Natália Kokošová a Michal Vaňko sú tanečným párom od roku 2006. Lia je členkou SVITANu 8 rokov, Mišo 6 (predtým odtancoval 2 roky vo Svitančeku).

Existujúce fotogalérie:

2008 © Mesto SVIDNÍKrealizácia © GRAND STUDIO, s.r.o.