II. sv. vojna

 

Pamätník Sovietskej armády vo Svidníku (národná kultúrna pamiatka) odhalili v roku 1954. Projektovali ho Ing. K. Lodr, V. Šedivý a J. Krumprecht. Autormi sochárskych prác sú akademickí sochári O. Kozák, J. Hana a F. Gibala. Pomník je vysoký 37 m a hviezda na jeho vrchole meria 3,5m. Na pravej strane pamätníka je reliéf Partizánska hliadka v SNP, na ľavej Útok Sovietskej armády. Pred pamätníkom stojí štvormetrová bronzová socha Sovietsky seržant vzdáva hold nad mohylou padlých. Jej autormi sú J. Bartoš a J. Hana.

Do architektonického komplexu pamätníka zapadajú dve súsošia, Hanovo Stretnutie a Gibalov Smelý pohľad do budúcnosti. Piedestál pamätníka zdobia reliéfy: Zdvihnutie zástavy na oslavu víťazstva, 9. maj 1945, Ľud víta svojich osloboditeľov, Zvítanie partizánov so Sovietskou armádou a Dedina víta sovietskych vojakov. V pozadí pamätníka sú symbolické hrobky padlých príslušníkov sovietskej pechoty, tankistov, delostrelcov a letcov. V spoločných hroboch je tu pochovaných viac ako 9000 sovietskych vojakov.

Medzi Pamätníkom Sovietskej armády a objektom múzea bol k 30. výročiu bojov o Duklu vytvorený Park bojovej družby, v ktorom je sústredená vojenská bojová technika.

2008 © Mesto SVIDNÍKrealizácia © GRAND STUDIO, s.r.o.